Egmonts blader har en unik posisjon i nordmenns hverdag

25.09.2018

Siste lesertallsmåling fra TNS Gallup viser et svært stabilt lesermarked. En samlet vekst på 0,5% bekrefter at blader/magasiner fortsatt er attraktive og tilstedeværende i folk sine liv.

Redaktør i Her og Nå, Monica Smith kan glede seg over solid vekst i lesertall.

Siste lesertallsmåling fra TNS Gallup viser et svært stabilt lesermarked. En samlet vekst på 0,5% bekrefter at blader/magasiner fortsatt er attraktive og tilstedeværende i folk sine liv.

 -Det er herlig å se så tydelige beviser på at folk flest fortsatt leser tegneserier, blader og magasiner. Jo mer digital verden blir, desto mer unike blir jo disse fysiske produktene. Og det er kanskje nettopp derfor de beholder den helt spesielle posisjonen de har i nordmenns hverdag, sier Morten Danielsen, kommersiell direktør i Egmont Publishing.

Magasiner med god fremgang
Målingen viser at 19 av Egmonts 26 magasiner og blader har vekst i lesertall.

Her og Nå er den store vinneren og går frem med 44 000 lesere, en vekst på 17%.

-I et svært krevende marked er det utrolig gøy å se at stadig flere leser Her og Nå, sier Her og Nås redaktør Monica Smith. –Vi har gjennom flere år jobbet bevisst med å kartlegge lesernes ønsker. Ut fra dette har vi gjort spennende justeringer som vi opplever er tatt svært godt imot blant våre lesere. Vårt mål er å skape et hyggelig blad for kvinner der leseren sitter igjen med en godfølelse. Vi vet at svært mange er interessert i å lese om kjente og kongelige og veksten i lesertall bekrefter at vi er på rett vei.

Tegneserier er en viktig bladgruppe for Egmont og både Billy, Pondus, LUNCH og Donald viser god fremgang i målingen, med en samlet vekst på 49 000 lesere.

Boligsegmentet holder sin sterke posisjon mot leserne og har også ved denne målingen en vekst i lesertall. Tradisjonsrike Bonytt går frem 12%, en vekst på 24 000 lesere. Maison Interiør, Hytteliv og Lev Landlig har alle økte lesertall.

Kvinner leser mest
Det er de voksne kvinnene som leser mest, 27 prosent leser daglig blader/magasiner. Egmont Publishing har sin desidert største printportefølje i denne kategorien.

-Til sammen leses Hjemmet, Norsk Ukeblad og Familien av nærmere én million nordmenn hver eneste uke, sier Elisabeth Lund-Andersen, direktør og redaktør for Ukebladporteføljen. -Våre klassiske ukeblader holder stand og har en imponerende stabil lesermasse og en unik posisjon i nordmenns hverdag.

 -Alt handler om relevant og godt innhold presentert på en måte kundene våre liker, både innenfor nisjer og bredde. Og lesertallene viser jo at vi lykkes med begge deler og det er både motiverende og gøy, sier Danielsen.


Topp 10 AIR 18.2 vs 17.2
AIR er average issue readership.

Her er tabellen med Egmont Publishings topp 10 sammenlignet tilsvarende periode i fjor:

 AIR 2018AIR 2017Endring %
Tegneseriebladet Pondus4684572%
Hjemmet4664601%
Donald Duck & Co3293174%
Her og Nå31226817%
Familien279289-3%
Tegneseriebladet LUNCH2582513%
Norsk Ukeblad241249-3%
Vi Menn240253-5%
Bonytt21719312%
Hytteliv2021906%

Kilde: TNS Gallup

Kontakt:
Morten Danielsen, Kommersiell direktør i Egmont Publishing, tlf 938 62 935